Aktualna obvestila in informacije o študiju spremljajte na novi spletni strani.
Predstavitev aktivnosti in možnosti izmenjav za študente v okviru Venice International University (VIU)
Razpis Erasmus+ praktično usposabljanje za leto 2020/2021
Objavljen je javni razpis za zbiranje kandidatov za mobilnost študentov z namenom praktičnega usposabljanja v okviru programa ERASMUS+ v študijskem letu 2020/2021.
Upravičeno obdobje financiranja je 1. 1. 2021 do 31. 12. 2021.
Navodila za prijavo na Erasmus+ praktično usposabljanje za leto 2020/2021
Za prijavo na razpis za Erasmus+ praktično usposabljanje za leto 2020/2021 morate izpolniti prijavnico preko VISa ter naložiti spodaj naštete dokumente Ob prijavi še ni potrebno navesti, kje boste prakso opravljali.
Rok za oddajo popolne prijave preko VISa je 5. 11. 2020.
Natisnjene vloge za prakso s prilogami ni potrebno posredovati oddelčni koordinatorici oz. koordinatorju.
Nepopolne vloge ter vloge, ki bodo oddane po pretečenem roku, se ne bodo upoštevale.
Pogoji za kandidiranje za prijavitelje
Na razpis se lahko prijavi študent UL, ki ima v celotnem času praktičnega usposabljanja v tujini aktiven status študenta na matični članici UL z izjemo diplomantov, ki se prijavijo v zadnjem letniku študija (ko še imajo aktiven status študenta) in opravijo praktično usposabljanje po končanem študiju, vendar ne kasneje kot v enem letu po diplomi oz. do zaključka upravičenega obdobja, ki je 31. 12. 2021.
Na razpis se ne morejo prijaviti študenti, ki imajo neporavnane finančne obveznosti iz naslova programa VŽU Erasmus ali Erasmus+.
Obdobje praktičnega usposabljanja je omejeno od najmanj 2 do največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija. To je na dodiplomskem, magistrskem in doktorskem študiju. Na usposabljanje gre lahko študent že v prvem letniku.
Študenti, ki so do leta 2019/20 del študijskih obveznosti opravili v tujini v okviru programa VŽU ERASMUS oz. ERASMUS+, Erasmus Mundus in ERASMUS+ mednarodna kreditna mobilnost, vendar ne celih 12 mesecev, se lahko prijavijo na ta razpis. Skupni seštevek že opravljenega študija in praktičnega usposabljanja ter zaprošenega, ne sme presegati 12 mesecev na posamezno stopnjo študija z izjemo enovitih programov, kjer študijska mobilnost in praktično usposabljanje skupaj lahko trajajo 24 mesecev.
Naknadni razpis za Erasmus+ študijsko izmenjavo za letni semester 2020/2021
- prijavnica (izpolnjena v VISu in natisnjena)
- dokazilo o povprečni oceni – se samodejno izpiše na prijavnico. V kolikor študent na trenutno vpisani stopnji študija še ni opravil izpitov ali vaj, predloži potrdilo o opravljenih izpitih na predhodno opravljeni stopnji študija,
- motivacijsko pismo na najmanj eni in največ dveh straneh.
Prijave so možne v okviru nezasedenih mest. Seznam je objavljen na spletni strani: http://www.ff.uni-lj.si/dejavnosti/Mednarodna_dejavnost/Mobilnost/Erasmus/Studij
Prijave preko drugih oddelkov niso mogoče.
Nepopolne vloge ter vloge, ki bodo oddane po pretečenem roku, se ne bodo upoštevale.
*Merila za upravičenost izvedbe mobilnosti v Veliki Britaniji se lahko v času trajanja razpisa zaradi izstopa VB iz EU spremenijo.
** Preverite spletne strani oddelkov za morebitne dodatne pogoje.
Na razpis se lahko prijavi študent UL pod naslednjimi pogoji:
- da ima v celotnem času študija v tujini aktiven status študenta na matični članici UL,
- da je v času izmenjave vpisan najmanj v drugi letnik dodiplomskega študija,
- na razpis se ne morejo prijaviti študenti, ki imajo neporavnane finančne obveznosti iz naslova programa VŽU Erasmus ali Erasmus+.
Obdobje študija v tujini je omejeno od najmanj 3 do največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija (določeno z bilateralno pogodbo). To je na dodiplomskem, magistrskem in doktorskem študiju. Na študij gre študent lahko od vključno drugega letnika 1. stopnje dalje.
Študenti, ki so do leta 2020/2021 del študijskih obveznosti opravili v tujini v okviru programa VŽU ERASMUS oz. ERASMUS+, Erasmus Mundus in ERASMUS+ mednarodna kreditna mobilnost, vendar ne celih 12 mesecev, se lahko prijavijo na ta razpis.
Skupni seštevek že opravljenega študija in praktičnega usposabljanja ter zaprošenega, ne sme presegati 12 mesecev na posamezno stopnjo študija z izjemo enovitih programov, kjer študijska mobilnost in praktično usposabljanje skupaj lahko trajajo 24 mesecev.
Štipendije Nemške službe za akademsko izmenjavo DAAD 2021/22
Pomembno obvestilo za uporabnike Digitalne knjižnice Univerze v Ljubljani (DiKUL)
S 1. 8. 2020 se bo iskanje po DiKUL‑u preneslo s trenutnega iskalnika EBSCO Discovery Service na iskalnik Summon v sistemu COBISS.
Za čim lažji prehod v novo iskalno okolje ste vabljeni, da se v torek, 21. 7. 2020, ob 10.00 udeležite predstavitve preko videokonference Zoom. Vnaprejšnja prijava na dogodek ni potrebna. Povezava na videokonferenco bo 30 min pred predstavitvijo objavljena na spletni strani DiKUL. Predstavitev bo posneta, povezava do posnetka bo naknadno objavljena.
Knjižnica
Pomoč pri pisanju seminarskih nalog in zaključnih del
Če potrebujete pomoč pri iskanju literature za seminarsko nalogo ali zaključno delo, vam Narodna in univerzitetna knjižnica ponuja svetovanje na daljavo. Svetovanje je popolnoma brezplačno in poteka individualno. Prijavite se prek spletnega obrazca.
Nove pridobitve OHK
Konzorcij COSEC je v sodelovanju z NUK, Filozofsko fakulteto, Teološko fakulteto, Pravno fakulteto in ŠSFF pridobil trajni dostop do novih zbirk založnika Brill:
- New Pauly Online je enciklopedični akademski informacijski vir, ki se ukvarja z obdobjem starega veka. Dopolnjujeta ga dve dodatni zbirki:
- New Pauly Supplements Online I (Chronologies of the Ancient World; Dictionary of Greek and Latin Authors and Texts; Historical Atlas of the Ancient World; The Reception of Myth and Mythology; The Reception of Classical Literature; The History of Classical Scholarship)
- New Pauly Supplements Online II (Figures of Antiquity and their Reception in Art, Literature and Music; The Reception of Antiquity in Renaissance Humanism; The Early Mediterranean World, 1200 — 600 BC; History and Culture of Byzantium; Byzanz)
- Brill’s Encyclopaedia of the Neo-Latin World Online je referenčni vir, ki sledi zgodovini in širokemu kulturnemu vplivu novoveške latinščine, ki izvira iz italijanske renesanse in traja vse do moderne dobe.
- The Encyclopedia of Slavic Languages and Linguistics Online ponuja celovit pregled in študije slovanskih jezikov.
Dostop je omogočen iz lokacij Univerze v Ljubljani, CTK in NUK. Oddaljeni dostop je omogočen za študente in osebje Univerze v Ljubljani, ki so člani knjižnic Univerze v Ljubljani in CTK, ter za vse člane NUK.
Grške štipendije za prvostopenjski program zgodovine, arheologije in starogrške književnost
Razpis za tutorje in tutorke 2020/21
Zaradi COVID-19 letos informativni dan Tutorstva žal ne bo potekal v živo, kot je bila to navada v preteklih letih. A nič za to! Študij teče dalje in tudi prihodnje leto bomo na naši Filozofski fakulteti pričakali novo generacijo bruck in brucev. Ti bodo vstopili v zanje nov svet, poln izzivov in preprek. Prav ti si tista oziroma tisti, ki novi generaciji študentk in študentov lahko pomagaš pri premagovanju ovir ob vstopu v akademsko skupnost.
Se še spomniš zmede ob pogledu na urnik predavanj, zmede ob pogledu na seznam študijske literature? Ali pa izgubljenega tavanja po prostorih Filozofske fakultete, ne vedoč, kje se skriva predavalnica, ki jo tako zavzeto iščeš? Se je tudi v tvoji glavi pojavilo vprašanje, kaj je razlika med kolokvijem in izpitom? In kaj je že tista vpisna številka, o kateri vsi predavatelji neprestano govorijo?
Če se prihodnje leto odločiš postati tutorka oziroma tutor, boš lahko v pomoč pri odgovarjanju na vsa ta in še mnoga druga vprašanja, ki ti jih bodo zastavljali novi brucke in bruci. Seveda pa postati član tutorske ekipe ne pomeni le neprestanega odgovarjanja na vprašanja mlajših kolegic in kolegov. Če se prihodnje leto odločiš postati del te velike ekipe, boš spoznala oziroma spoznal tudi delovanje celotnega sistema Filozofske fakultete. Odprla se ti bodo vrata v morebitne druge oblike študentskega organiziranja (društva, študentski svet, senat …) in v različne organe fakultete. O vsem tem bomo govorili tudi na delovno-motivacijskem vikendu tutorstva, ki bo v Portorožu med 18. in 20. septembrom 2020.
V imenu Komisije za tutorstvo te zato vabim, da se prijaviš na razpis za nove tutorke in tutorje v študijskem letu 2020/2021. Ta bo odprt od 22. 4. 2020 do 3. 7. 2020. Lahko se priključiš uvajalnemu tutorstvu, tutorstvu za študente s posebnim statusom in tutorstvu za tuje študente.
V primeru dodatnih vprašanj piši na naslov fftutorstvo@gmail.com.
Skupaj lahko premagamo številne ovire, če se le odločimo pomagati drug drugemu!
Štipendije Grške vlade za udeležbo na tečajih in seminarjih o novogrškem jeziku in kulturi v Grčiji
Odprt je poziv za prijave za štipendiranje tečajev in seminarjev o novogrškem jeziku in kulturi v Grčiji. Poziv in prijavnico najdete na spodnjih povezavah.
Seznam obvezne lektire 2019/2020
Seznam obvezne lektire za študijsko leto 2018/19 najdete na naslednjih povezavah: prva stopnja in druga stopnja. Poleg kolokvijev, ki so delne obveznosti pri nekaterih izpitih, morajo študenti do konca 3. letnika opraviti tudi pregledni izpit iz celotne rimske oziroma grške književnosti, ki ga je mogoče opravljati v štirih delih:
- Grška književnost: 1) arhaično obdobje (do perzijskih vojn), 2) klasično obdobje, 3) helenizem (od smrti Aleksandra Velikega do 31 pr. Kr.), 4) grška književnost v rimskem cesarstvu (od leta 31 pr. Kr. naprej).
- Rimska književnost: 1) zgodnja in srednja republika (do Sule); 2) pozna republika (od Sule do Ciceronove smrti); 3) avgustejsko obdobje (od Ciceronove smrti do vključno Ovidija); 4) obdobje cesarstva od Avgustove smrti do Kasiodorja.
Priporočljivo je, da študenti to izpitno obveznost povežejo z izpitom in izbranega poglavja latinske ali grške književnosti, ki pokriva večji del enega od štirih obdobij. Natančnejša navodila in priporočeno literaturo najdete na zgornji povezavi.
Obvestilo glede izbirnih predmetov na drugi stopnji
Pojasnilo k izboru lektire
Izbor lektire pri posameznem predmetu se ne nanaša na leto vpisa predmeta, ampak na izbor tekočega študijskega leta. Če v letu, ko je imel študent predmet vpisan, lektire ni opravil, jo mora opravljati po izboru tekočega leta, in ne po izboru, ki je veljal ob vpisu predmeta. V izogib dodatnemu opravljanju kolokvijev naj študent pred opravljanjem natančno pregleda izbor lektire za tekoče leto.